Kalendarz wydarzeń
kwiecień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Aktualności

Smaki Krainy wokół Lublina

7Dobiegła końca realizacja projektu „Smaki Krainy wokół Lublina". Celem projektu było zaangażowanie młodych mieszkańców terenów wiejskich do podejmowania inicjatyw mających na celu rozwój przedsiębiorczości z wykorzystaniem istniejących zasobów kulinarnych.

W ramach projektu od sierpnia do października bieżącego roku 300 osób w wieku 13-25 wzięło udział w warsztatach kulinarnych, które zostały zorganizowane w każdej z 15 gmin na obszarze LGD „Kraina wokół Lublina". Ideą przewodnią warsztatów było odkrywanie potraw regionalnych od strony ich walorów smakowych, zdrowotnych oraz jako możliwość rozwoju przedsiębiorczości opartej o kulinaria.

Zwieńczeniem cyklu warsztatów była konferencja, która odbyła się w sobotę 5 listopada w ZS im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach. W programie konferencji było podsumowanie projektu, wykłady o tradycyjnym i zdrowym żywieniu oraz praktycznym zastosowaniu regionalnych produktów i potraw w profesjonalnej gastronomii, pokazy kulinarne oraz dekoracji potraw z wykorzystaniem carvingu.

Nie zabrakło również kulinarnego współzawodnictwa – o miano najsmaczniejszego regionalnego dania walczyło przeszło 20 potraw, które do konkursu zgłosili uczestnicy projektu. „Hitem" kulinarnym okazały się m.in. żeberka w koronie, kaczka po jakubowicku, zupa cebulowa z Goraja, bigos burakowy.

Komisja konkursowa miała za zadanie nie tylko ocenić walory przygotowanych dań ale również prawidłowe zastosowanie zasad stołowego savoir - vivre. Podczas konkursu na najładniej nakryty stół młodzi adepci sztuki kulinarnej zaskoczyli pomysłowością i zmysłem artystycznym – do serwowania potraw regionalnych przygotowali elegancko nakryte stoły, których nie powstydziłaby się nawet najlepsza restauracja.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w projekcie oraz aktywność podczas warsztatów kulinarnych oraz konferencji podsumowującej projekt.

Projekt „Smaki Krainy wokół Lublina" realizowany był w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w latach 2016-2017.

1

2

3

4

5

6

8

9

Wyszukiwarka
Newsletter